Süleymaniye Köyü – Yenişehir Bursa Süleymaniye Köyü – Yenişehir Bursa

DERNEK FAALİYETLERİ

- +
SÜLEYMANİYE KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
8/15 MAYIS 2022 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
2019 – 2022 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU
Sayın Süleymaniye Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Üyeleri;
Derneğimizin kuruluşuna müteakip yapılan 15.09.2019 tarihli ilk genel kurulumuzdan
Yaklaşık 3 yıl sonra ikinci olağan genel kurulumuzu gerçekleştirmenin heyecanı içindeyiz.
Derneğimizin kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık 3 yıllık süreci; derneğin sürekliliğini sağlamak, köyümüz ve köy ahalisi için projeler üretmek, köyümüze nasıl daha faydalı olabileceğimizi düşünerek ve bu doğrultuda çabalayarak geçirdik. Bu süreç dahilinde yapılan bazı çalışmalarımıza dair bilgilendirme yapmak isterim;
İnternet Web Sitesi Kurularak Faaliyete Geçirilmiştir.
Derneğimizin ve köyümüzün tanıtımına katkıda bulunabileceği düşüncesiyle ve ayrıca gerek dernek üyelerinin gerekse köy halkının iletişimini kolaylaştırmak amacıyla, derneğimiz tarafından www.suleymaniyekoyu.com adlı web sitesi oluşturulmuştur.
Bu sitede köyümüze, köylülerimize, kültürümüze ilişkin görsel ve tarihsel bilgilere yer verilerek hem köyümüzün tanıtımına katkı sağlamış hem de köy halkının merak ettiği bilgilere ulaşması sağlanmıştır.
Yine web sitesinde cemiyet takvimi oluşturulmuştur. Böylece düğün, sünnet, hayır vb. cemiyeti olanların cemiyet tarihleri takvime işlenerek bilgilendirme ve hatırlatma yapılmaktadır.
İnternet sitemizin zamanla daha da geliştirilerek daha işlevsel hale geleceğinden şüphemiz yoktur.
Öğrencilere Eğitim-Öğretim Bursu Verilmeye Başlanmıştır.
Derneğimiz üyelerinden toplanan aidatlar ve sair yardımlar ile 2021 yılından itibaren köyümüz halkından olan üniversite öğrencilerine derneğimizce eğitim öğretim bursu verilmeye başlanmıştır.
Öğrencilere verilen burslarla ilgili eğitim-öğretim dönemi başında başvurular alınmaktadır. Burs için ayrılan bütçe ve başvuruların sosyal-ekonomik durumları göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmak suretiyle öğrencilere her ay olmak üzere eğitim-öğretim dönemi boyunca burs yardımı yapılmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2021-2022 eğitim öğretim döneminde halen üç öğrencimize burs yardımı yapılmaya devam edilmektedir.
Eski Okul Bahçesi Düzenlenerek Köyümüze Meydan Kazandırılmıştır.
Köyümüzün yıkılan okulun bahçesi atıl vaziyette iken, derneğimizin gayretleri ve girişimleri, köy muhtarımız ile ortak çalışmaları sonucunda bu alana parke taşı döşenerek, alan kullanışlı bir meydan haline getirilmiştir. Bu sayede artık bir gelenek haline gelen ancak bir süredir pandemi şartlarından dolayı yapamadığımız pilav günü etkinlikleri bu alanda yapılabilecektir.
Köye Güvenlik Kameraları Takılmıştır.
Derneğimizin çabaları ve köy muhtarımızın da onayı ile köyümüzün tüm girişlerini, köy meydanını, cami içini görecek ve denetleyebilecek şekilde güvenlik kameraları taktırılmıştır. Bu kameraların kontrol merkezi, kullanımı ve muhafazası açısından muhtarlık binasına yerleştirilmiştir.
Bu sayede son zamanlarda nüfusu yapısı çeşitlenen ve kalabalıklaşan köyümüzün daha güvenli bir yer olması amaçlanmıştır.
Doruk Hastaneleri ile İndirim Protokolü İmzalanmıştır.
Doruk Hastaneleri ile imzalamış olduğumuz protokol ile derneğimiz üyelerine muayene, test, tahlil gibi işlemlerde %25’e varan indirimler sağlanmıştır.
Cemiyetlere Katılım Sağlanarak Cemiyet Sahiplerine Hediyeleri Sunulmuştur.
Köyümüz halkından olup haberdar olduğumuz tüm cemiyetlere Dernek olarak katılım sağlanmış ve evlenen çiftlerimize yahut sünnet olan evlatlarımıza hediyeleri verilerek cemiyet sahiplerine katkıda bulunulmuştur.
Takvim, Kupa, Kalem gibi Hediyeler Köylülerimize Ücretsiz Dağıtılmıştır.
Derneğimizin faaliyette bulunduğu üç yılın iki yılında takvim bastırılmış, bir yılında ise pandemi şartları nedeniyle herhangi bir faaliyet gerçekleştirilememiştir. Takvimle birlikte üzerinde derneğimizin logosu bulunan kupa bardaklar ve kalemler köylülerimize hediye edilmiştir.
Kurum ve Kuruluşlar Ziyaret Edilerek Köyümüzün İhtiyaçları İletilmiştir.
Sivil Toplum kuruluşu olan derneklerin her kademedeki kurum ve kuruluşlar nezdindeki kıymeti göz ardı edilmemelidir. Köyümüzün sorunları ve ihtiyaçları muhtarlığımıza ilave olarak bir de derneğimiz aracılığıyla iletildiğinde daha etkili geri dönüşler alınmakta olduğu ve dernek güçlendikçe daha da net geri dönüşler alınacağı şüphe götürmez bir gerçektir.
Bu çerçevede gerek münferit olarak gerekse Yenişehirliler Derneği’ nce düzenlenen ortak programlara katılım sağlayarak köyümüzün adını duyurmak mümkün olmuştur. Hem ilçe hem il yöneticilerine ziyaretlerde bulunulmuş, bu ziyaretlerde ilçemizin durumu konuşulurken dernek olarak köyümüzün ihtiyaçları da dile getirilmiştir.
Köyümüzün Ağaçlandırılması Çalışmalarında Bulunulmuştur.
Derneğimizin gayretleri ve girişimleri sonucu Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 100 adet çınar, ıhlamur ve dişbudak ağacı köyümüze tahsis edilerek gönderilmiş, bu ağaçlar köyün çeşitli bölgelerine dikilmiştir. Yeşilliği ve temiz doğasıyla dikkat çeken köyümüzün doğal yapısı bozulmadan daha da yeşil bir yaşam alanı haline gelmesi temel gayelerimiz arasındadır.
Derneğimizin kurulduğu dönemde ortaya çıkan ve tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına alan covid-19 salgını nedeniyle geçtiğimiz süreçte sosyal faaliyetler gerçekleştirilmesi mümkün olmamıştır. Temennimiz pandeminin en kısa sürede sona ermesi ve dernek üyelerimiz ile köy halkımızın katılabileceği geziler, piknikler, hayır programları gibi sosyal etkinlikler gerçekleştirebilmektir.
Dernek yönetim kurulu tarafından bundan sonraki süreçte her yıl sonunda o yıla ait faaliyet raporu hazırlanarak internet sitemizden yahut whatsapp üzerinden yayınlanmak suretiyle üyelerimizle paylaşılacaktır.
Katılımlarınız ve teveccühünüz için teşekkür eder, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını dilerim.
Dernek Başkanı
Hüseyin ABİ