Süleymaniye Köyü – Yenişehir Bursa Süleymaniye Köyü – Yenişehir Bursa

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ

- +

Süleymaniye Köyü, 1877-1878 yıllarında yaşanan Osmanlı Rus savaşı sırasında (Bu savaşa 93 Harbi de denilmektedir) Bulgaristan’ın Şumnu ili Osmanpazarı (Omurtag) ilçesine bağlı köylerde yaşayan Türklerin Rus ve Bulgar zulmünden kaçarak Anadoluya göç etmeleri sırasında göç eden halkın bir kısmının Bursa ili Yenişehir İlçesi sınırlarına yerleşmesiyle kurulmuştur.

Başlarda 40-50 hane ile kurulan köy nüfusu zamanla 150 haneye kadar ulaşmıştır.

Bu gün Süleymaniye Köyü halkından olan ve 93 Harbi sırasında geldiklerinden ‘93 muhaciri’ olarak da bilinen köylülerin dedeleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya ve Balkanlardaki fetihlerini sağlamlaştırmak için özellikle Konya bölgesinden buralara yerleştirdiği Evladı Fatihandır.

1. Dünya Savaşı sırasında Yunanlılar ve destekçileri tarafından köy ve civarına zarar verilmiş ancak köylünün kahramanca karşılık vermesi sonucu saldırılar en az zararla atlatılmaya çalışılmıştır.

COĞRAFYA :

Süleymaniye Köyü, Yenişehir ilçe merkezine 17 km. Bursa iline 50 km. uzaklıktadır. Süleymaniye köyü Yenişehir Ovası’ndan rakımı yüksek, açık tepeler ve bahçecik dağları eteklerinde kurulmuştur. Kavaklı köyü ile birlikte kullanılan sulama göletine sahiptir. Gölet çevresinde sulu tarım yapılmaktadır. Köyün çevresinde Kavaklı, Yıldırım, Karacaali, Müşküle, Mustafalı köyleri bulunmaktadır. Köyün sırtları ormanlık alanla kaplıdır. Ayrıca Bursa-Yenişehir Havalimanı köye 7 km. uzaklıktadır.

İKLİMİ :

Süleymaniye Köyü’nde genellikle Marmara Bölgesi iklim şartları hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir iklim vardır. Fakat köyün rakımı yüksek olduğundan kış aylarında ovaya göre daha soğuk ve sert bir havası olur. Bunun yanında yaz aylarında ise ovaya göre daha serindir.

NÜFUS :

Köyün nüfusu 2000 yılı genel nüfus sayımında 360 olarak belirtilmesine rağmen 2020 yılında yalnızca 175 olarak belirtilmiştir. Bu veriler köyün genç nüfusunun ilçe ve şehir merkezine göç ettiğini göstermektedir.