Süleymaniye Köyü – Yenişehir Bursa Süleymaniye Köyü – Yenişehir Bursa

KÜLTÜRÜMÜZ

- +

KÜLTÜR
BAYRAMLAR : Köyümüzün güzel adetlerinden biri Bayram sabahlarında bayram namazı kılındıktan sonra hep birilikte köy meydanında toplanıp yaşlılarımızın elinden öpülür bayramlaşma olur. Sonra hep birlikte atalarımızın başında mezarlıkta kuran okumaya gidilir.

ASKER UĞURLAMA : Süleymaniye Mahallesinde asker uğurlama adeti önemli geleneklerden biridir. Mahallede Askere gidecek gençler akrabaları tarafından sırasıyla misafir edilir. Gideceği gün ise mahallenin Meydanında herkes toplanır. Kadın , erkek , çocuk , yaşlı vs. Köy Meydanında Hocanın nezaretinde topluca dua edilir. Askere gidecek gençler akrabaları ve komşuları ile helalleşirler. Büyüklerin elleri öpülür. Büyükler tarafından gençlere yol harçlıkları verilir. Daha sonra kalabalık , evlerine döner.

EVLENME : Önce aile tarafından uygun görülen kız ailesinden istemeye gidilir. Sonra Kız evi kabul ederse , yani oğlanı beğenirse oğlan evine mendil verilir. Bundan sonra Düğün hazırlıkları başlar . Nişan yüzüğü takılır , Bohça kız evinden alınır. Düğün için gerekenler yapılmaya başlanırç Kına gecesinde Mahallenin kadınları kendi aralarında eğlenirler. Düğünler ya mevlitli yani sohbetli , ya da davul dümbelekli yani çalgılı yapılır.

GEZEK : Mahallede çok önemli adetlerden birisi de gezek adetidir. Mahalleye gelen misafir köy odasında en iyi şekilde ağırlanır. Hangi ilden , hangi mahalleden gelirse gelsin , mahalleden her gün bir aile o misafiri memnun edecek şekilde her türlü yeme , içme , yatma , ısınma , barınma vs bütün ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu tutulur. O aileler bu işi usanmadan zevkle yaparlar. Bu gelenek Süleymaniye Mahallesinde değişmeden uygulanmaktadır.

ÖNEMLİ GÜN : 2007’den beridir süre gelen her yılın MAYIS ayı veya HAZİRAN ayı ilk haftalarından bir pazar PİLAV günü vardır